Ale co budu dělat, když to vyjde?!

Źačínající podnikatelka

Milé ženy,

také se vám zdá, že většina debat a článků o začínajícím podnikání žen je zaměřena na to, co je potřeba udělat, aby to vyšlo; jak překonat obavy, že to nevyjde; že je nutné vytrvat apod.? Jistě, to všechno je důležité a pravdivé. Je tu však ještě něco, co je minimálně stejně důležité, ale nikdo nás na to moc nepřipravuje!

V minulém článku s názvem Příběh paní Petry: Petra to vzdala! jsme uvedly tři klíčové důvody, proč se paní Petra rozhodla přerušit svoji cestu za podnikáním a vrátit se do zaměstnání. Já byla s paní Petrou na kafíčku a dozvěděla jsem se tam nejspíše ten nejvíce klíčový důvod ze všech nejvíce klíčových důvodů, proč podnikání vzdala!

A teď nastražte oči a uši: paní Petra měla největší obavy z toho, že to vyjde! Tak, a je to venku!

Zdá se vám to nepochopitelné?

Myslíte si, že to není možné? Že toto jste teda vážně v životě neslyšely?! Přiznávám, že když jsem tuto myšlenku vyslechla od Petry já, lehce mi spadla brada! COŽE?!

Pak jsem se však zamyslela a něco mi „docvaklo“. Uvědomila jsem si, že podobných scénářů už jsem viděla více – někdo rozjížděl slibné podnikání, vypadalo to, že „dělá, co může“ a najednou … NIC, prostě to vzdal, zabalil, prý to stejně nemá cenu! A důvod … dodatečné prozření, nízká sebedůvěra, … nebo něco jiného?

Zdá se mi, že ty případy mají něco společného, a tím je: OBROVSKÁ ÚLEVA, že „to nedopadlo“.

Příběh Tadeáše

Lehce odbočím do světa mužů, jde o pravdivý příběh, tak jsem chtěla zachovat autenticitu a neměnit hlavní postavu. Mám kamaráda Tadeáše. Je úžasný! Vystudoval 3 vysoké školy, mluví plynně pěti světovými jazyky, pracuje už mnoho let na vrcholových manažerský pozicích. Bezva, ale proč to tady popisuji?

Protože mi už 20 let vykládá, jak by chtěl podnikat. Za tu dobu „vyzkoušel“ už 12 různých podnikatelských záměrů. Už na škole zakládal cestovku, pak chtěl vyrábět a prodávat letadla, pak chtěl školit lidi na projektový management, …., naposledy si dělal baristický kurz, chtěl si otevřít svoji kavárnu.

A výsledek? NIC! Nikdy pořádně podnikat nezačal a já si myslím, že ani nezačne! Jednoduše si myslím, že ho baví fáze snění. Baví ho, si to prostě zkoušet. Baví ho si představovat, co by bylo, kdyby …

Ale doopravdy si to představit neumí!

Neumí si vůbec představit, že by opustil své „ředitelské místečko“, najednou by neměl služební vůz, notebook, tablet, mobil, asistentku, různé další zaměstnanecké výhody a jistoty. Začít s podnikání je totiž ve většině případů obrovská změna oproti dosavadní situaci!

A tím se dostávám k jádru tohoto článku: zkuste si VY, začínající podnikatelky, v tuto chvíli zcela konkrétně říci:

  • JAK vlastně bude vypadat VAŠE podnikání za pár let?
  • JAK bude fungovat? JAK budete fungovat jako rodina?
  • CO všechno bude jiné než dnes? CO se změní?

Je to to, co chceme? Jsme na to připravené?

Jaké jsou nyní VAŠE pocity? Napadlo-li vás jako první něco ve smyslu:“ tak to bohužel vůbec netuším!„, mám pro vás DVĚ RADY:

  • Zkuste se zamyslet a definovat zcela jasně CÍL svého podnikání, podrobný návod najdete v e-booku ZDARMA Školy podnikavých žen s názvem 3IMPERATIV kouzelné slovo pro úspěšné podnikání. Při správné formulaci CÍLE máte prostor si danou situaci představit.
  • Pro inspiraci doporučuji báječnou knihu s názvem „Kam se poděl můj sýr?“, třeba vám vlastnosti některé z postaviček budou blízké a leccos vám napoví. 🙂

A nyní zpět k Petře …

Paní Petra se ve svých bezesných nocích hodně trápila! Časem si uvědomila, že si vlastně tím svým podnikatelským nápadem vůbec není jistá. Uvědomila si, že ona sama nikdy nepodnikala! Sice podnikali její rodiče, to se jí navíc příliš nelíbilo, ale ONA SAMA NE! Přiznala, že jí celou dobu běželo hlavou, že si to jen tak vyzkouší, toť vše.

Myslím, že tam chybělo ROZHODNUTÍ! Jedno z tajemství úspěchu podnikání je, že se člověk rozhodne. Rozhodne se, že překročí na druhý břeh, že vykročí ze zaměstnaneckého kvadrantu do toho podnikatelského a už se NEVRÁTÍ! A to rozhodně není jednoduché!

Jistě, Petra měla pocit, že do zaměstnání nechce, ale na druhou stranu – zaměstnání bylo to jediné, co znala a koneckonců „to tam zase nebylo tak hrozné“!

Nezanedbatelným faktorem byly i myšlenky typu – co když bude vydělávat více než její manžel, nezničí to jejich manželství? A co kamarádky? Nebudou jí závidět? Zbyde jí vůbec nějaká? Petra měla velký strach!

Zkrátka a dobře, nakonec si uvědomila, že se jí až neuvěřitelně uleví, když podnikat NEBUDE! Bum bác!

Vizualizujte a konkretizujte!

Nechci vás od podnikání odradit, naopak, mým cílem je vás připravit a podpořit! Připravujte se na to, že budete mít úspěch! Představujte si, co a jak budete dělat JINAK. Kde a s kým budete žít, jak budete zacházet s penězi. Plánujte zcela konkrétně, jak VÁŠ budoucí život bude vypadat. Ať se toho nemusíte bát!

Říkáte si, že se nebojíte? Tím lépe!  Jen pozor na naše podvědomí a nevědomí, funguje i bez našeho přímého řízení. Kolikrát si my samy blokujeme cestu k úspěchu! Tak na to opravdu POZOR! Chystejte zcela konkrétní plány!

Cítíte při každoročním odjezdu z dovolené, že byste tam chtěly se svými dětmi trávit celé prázdniny? Nenechejte tuto myšlenku jen ve formě jakéhosi letmého přání!

Řekněte si zcela konkrétně: budu tu se svými dětmi 2 měsíce, budu bydlet v tamtom hotelu, vím, že tu se mnou nebudou babičky, ale to nevadí; nebo první měsíc tu s námi bude manžel, pak vždy po 14 dnech babičky :-).

Milé dámy, věřte, že vizualizace a konkretizace mají neuvěřitelný účinek a už naše babičky říkaly, že kdo je připraven, není překvapen! Tak se připravujme, a to i na úspěch! 🙂

Hana Marie Stejná
Projektovou manažerkou je snad už od narození. Díky radám ze Světa řízení projektů podporuje v rozletu začínající podnikatelky, asistentky a manažerky. Je zakladatelkou Školy podnikavých žen. Pár slov o zakladatelce Školy podnikavých žen najdete ZDE>> Je autorkou jedinečné Příručky začínající podnikatelky, která všem budoucím podnikatelkám pomáhá připravit jejich podnikatleský sen! Příručku začínající podnikatelky najdete ZDE >> Je autorkou e-booků ZDARMA, které pomáhají začínajícím podnikatelkám, asistentkám a manažerkám na cestě za svým úspěchem. Odkaz na e-booky ZDARMA najdete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů