Co s pochybnostmi v podnikání?

Pochybnosti začínající podnikatelky

Milé ženy,

po čase začnu citací z e-mailu, který mi přišel od paní Veroniky z Mladé Boleslavi:

Milá Školo podnikavých žen,

myslela jsem si, že jsem opravdu odhodlaná začínající podnikatelka. Manžel mě sice moc nepodporuje, spíše jen tak toleruje; ale byla jsem přesvědčena, že opravdu CHCI podnikat.

Čtu různé motivační knihy, absolvuji online kurzy, pracuji na sobě ve svém oboru. Jsem takový nadšený, sebemotivující typ. Vystudovala jsem angličtinu, strávila několik let v Anglii, kde jsem potkala svého muže. Vrátili jsme se do Čech, máme dvě báječné dcery, které začínají odrůstat. Chci se věnovat podnikání – chci učit angličtinu! Tedy ještě nedávno jsem si to myslela …

Nevím, co se poslední dobou se mnou děje. Začínám o všem pochybovat, začínám pochybovat o sobě. Nejsem žádný dravý obchodník. Vkrádají se mi myšlenky, zda to zvládnu, zda to má smysl, zda mě někdo bude chtít? Vždyť je tolik učitelek angličtiny! Vždy jsem byla taková akční, ale teď se mi nechce dělat vůbec nic! 🙁


Podnikání je běh na dlouhou trať.

Nikdo nevybuduje svůj byznys, ani nezbohatne přes noc! O tomto tématu už jsem psala v článku s názvem Tajemství úspěchu: VYTRVALOST.

S paní Veronikou jsme její situaci probraly, pojmenovaly klíčové faktory a vytvořily plán dalších kroků. O některé rady, které jsem paní Veronice dala, se s vámi podělím v dnešním článku.

Pozor na syndrom vyhoření!

Na počátku podnikání míváme ohromné množství energie a nadšení. Záleží na našem vnitřním nastavení, našem charakterovém typu, jak moc jsme schopny nadšení a odhodlání cítit a dávat najevo. Někdo se vznáší metr nad zemí, jiný si jen tak v tichosti poskakuje.

Každopádně je zcela normální, že míra počáteční energie se dříve nebo později vyčerpá. Někdy to trvá měsíce i roky … ale obvykle to příjde! V tu chvíli se dostaneme do fáze, kdy jsme oslabeny a začínáme více pociťovat strach, pochybnosti a frustraci.

Na tuto dobu je dobré se už dopředu připravovat!

Zatímco počáteční fáze plná nadšení může být hodně o intuici, ve fázi následné, kdy pochybujeme, potřebujeme „hmatatelné důkazy“ toho, že náš podnikatelský záměr má smysl.

Na začátku podnikání si zapišme:

  • PROČ chceme podnikat,
  • CO je našim CÍLEM,
  • JAK poznáme, že jsme svého CÍLE  dosáhly.

Škola podnikavých žen právě pro začínající podnikatelky nabízí ZDARMA e-book s názvem 3IMPERATIV – kouzelné slovo pro úspěšné podnikání, kde se velmi názorně – krok za krokem – naučíte, jak si CÍL svého podnikání správně stanovit.

Aktuálně připravujeme první e-book pro začínající podnikatelky, který vás provede CELÝM přípravným procesem podnikání. Můžete se na něj těšit v průběhu jarních měsíců!

Syndrom vyhoření je závažná nemoc a není ambicí tohoto článku suplovat odborné rady lékařů. Zmiňuji jej zde z toho důvodu, že v menší či větší míře mohou počáteční symptomy potkat i mladou začínající podnikatelku, která kromě svého podnikání má často na starost i děti, domácnost a manžela.

Velmi ve zkratce jde o to, že v jednu chvíli máme spoustu elánu, plánů a nadšení a za určitou dobu se cítíme totálně vyčerpané, naprosto bez síly, energie a odhodlání!

Začínáme pochybovat a začínáme věci oddalovat… jdeme raději dělat něco jiného – třeba uklízet, než abychom se ponořily do věcí, které souvisejí s našim podnikáním.

Pozor na prokrastinaci!

Mít pochybnosti je v pořádku, ale jděme si stále za svým cílem. Jedna z nejdůležitějších věcí na cestě za úspěchem je schopnost VYTRVAT!

Udělejme pro svůj sen každý den NĚCO, i když půjde o opravdu malou věc, i když se nám opravdu vůbec nechce a my nevíme PROČ. Věci odkládat, tedy prokrastinovat je do určité míry v pohodě, ale nesmí to přerůst únosnou mez.

Prokrastinace často souvisí se strachem, že nám něco nepůjde. S obavami, že něco nezvládneme. Pro krátkou chvilku prokrastinace doporučuji přečíst si něco motivačního, např. náš článek o myšlení bohatých a úspěšných lidí, kde píši o tom, že i oni mají občas z něčeho obavy a uvádím radu, co s tím dělají. 🙂

Jste sprinterka, nebo vytrvalostní běžkyně?

Jak jste na tom byla na základní škole v běhu? Bavilo vás běhat 60m a 100m, nebo jste si libovala, když se běžela 12 minutovka? Přiznávám, že jsem bývala nejlepší na krátké tratě, když byl na pořadu dne vytrvalostní běh, vždy mě začalo bolet koleno.

Jste-li sprinterka, pravděpodobně se i v životě rychle vrháte do nových věcí, a to s obrovským přívalem energie, ale po čase vám dochází dech a hledáte jiný projekt, kterému se věnovat. Začínat nové věci je pro nás, sprinterky, fascinující, ovšem obvykle nevede k úspěchu. Vše potřebuje svůj čas a dalším klíčovým faktorem úspěchu je koncentrace na jednu věc po delší dobu.

Právě pro vás je velmi důležité začít šetřit síly už od počátku podnikání. Vytrvalostní běžkyně mají v tomto případě velkou výhodu. Šetřit síly umějí od přírody! My ostatní se to musíme naučit!

Rady v kostce … aneb co tedy s tím?

Mějme pochybnosti, to je v pořádku. Mějme však i dostatek víry v sebe a své plány. Když se dostaví opravdu velká vlna pochybností, která nás téměř paralizuje, těžme z minulosti. Využijme toho, co jsme si připravily v době, kdy jsme měly období nadšení.

Využijme toho, že jsme si vytvořily pevné základy pro naše podnikání, které nám pomohou překlenout období pochybností!

Pokud jsme si na začátku přípravy našeho byznysu prošly procesem, kdy jsme si jasně stanovily CÍL našeho podnikání tak, jak jsem uvedla v e-booku ZDARMA 3IMPERATIV kouzelné slovo pro úspěšné podnikání, tak nyní nejen víme, KAM přesně půjdeme, ale také víme PROČ!

Máme za sebou velice důležitý proces promýšlení a rozhodování, a když pokračujeme dále, je to proto, že víme CO a PROČ chceme.

Prodělat tento proces je nesmírně cenné, věřte, že pak i ty pochybnosti zvládneme!

Když máme jasný plán a víme, co přesně budeme dělat, je mnohem jednodušší čelit pochybnostem. Prostě se udržíme v chodu a pokračujme dle svého podnikatelského plánu!

Udělejme si radost. Pochybnosti odcloňme! Udělejme si čas na sebe – to bude zcela řízená prokrastinace, která přinese své ovoce. Jde-li to, změňme prostředí, netlačme na sebe a neubíjejme se výčitkami, že je s námi něco špatně.

Vyražme s kamarádkami, manželem, nebo obchodní parterkou na víkend relaxovat – wellness, příroda. Potřebujeme doplnit energii a znovu se „nadopovat“ odhodláním, které pochybnosti zažene do kouta!

Jen si dejme pozor, ty pochybnosti nezmizí, vždy tam budou, i když s vývojem našeho podnikání se mohou měnit.

Připravme se na naše pochybnosti a naučme se s nimi pracovat, často nás mohou posunout dál, jen nás nesmějí úplně ochromit!

Přeji všem jen takovou míru pochybností, která nám bude k užitku … 😀

vaše

Hana M. Stejná

 

PS. Syndrom vyhoření je v bulvární i seriózní literatuře obsáhle popsaný pojem. Já sama jsem se ve vztahu k obrovskému nasazení vrcholových manažerů tomuto tématu věnovala v jedné ze svých diplomových prací s názvem Workoholismus.

V moři internetu o této problematice najdete velké množství informací. Tento článek nemá ambici zastupovat rady psychologů a psychiatrů.

 

Hana Marie Stejná
Projektovou manažerkou je snad už od narození. Díky radám ze Světa řízení projektů podporuje v rozletu začínající podnikatelky, asistentky a manažerky. Je zakladatelkou Školy podnikavých žen. Pár slov o zakladatelce Školy podnikavých žen najdete ZDE>> Je autorkou jedinečné Příručky začínající podnikatelky, která všem budoucím podnikatelkám pomáhá připravit jejich podnikatleský sen! Příručku začínající podnikatelky najdete ZDE >> Je autorkou e-booků ZDARMA, které pomáhají začínajícím podnikatelkám, asistentkám a manažerkám na cestě za svým úspěchem. Odkaz na e-booky ZDARMA najdete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů