3 rady, jak si poradit se ztrátou motivace

Už se vám někdy stalo, že jste ztratily motivaci?

Nemyslím situaci, že se vám jeden den nechce nic dělat. Ani to, že se cítíte večer unavené a naplánovanou práci přesunete na ráno. Nemyslím ani stav, že ráno sedíte u počítače a zrovna vás nic kreativního nenapadá.

Myslím situaci, kdy tak nějak celkově přešlapujete na místě už delší dobu. Nechce se vám nic dělat, ani to, z čeho jste měly dříve radost, protože z vesmírného pohledu nemá přeci smysl vůbec nic. Cítíte se prázdné, vyčerpané a chybí vám radost ze života. „Jedete“ jakýmsi samospádem …

Pro začátek se zamysleme nad pojemem „motivace“. Wikipedie definuje motivaci následovně:

Motivace je vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.

Už první věta vysvětluje, proč se nám při ztrátě motivace nechce nic dělat – jsme bez energie, unavené. Máme často pocit, že se ani nezvedneme ze židle a nedojdeme do koupelny si vyčistit zuby. Jak bychom tedy mohly spřádat smělé podnikatelské plány?!

Vnitřní a vnejší motivace

Zcela na rovinu říkám, že na vnější motivaci nevěřím. Co to probůh vlastně je „VNĚJŠÍ MOTIVACE“? Ivo Toman napsla knihu s názvem Vnější motivace je jako smrad. Na můj vkus je název lehce na hraně, ovšam má naprostou pravdu! Jak nás může někdo z vnějšího okolí motivovat? A proč by to vlastně dělal? Zdarma to dělat nebude, že?!

Jistě, existují knihy, semináře, odborné debaty, které slibují, že nás namotivují. PROČ?!

Ponořme se na chvíli do světa dětí: znáte ten elán, když si jdou přímou cestou za svým? Jsou tak „namotivovaní“ že z nich energie, zápal a nadšení přímo čiší! Víte, z čeho ta motivace přichází? Je to prosté: ony TO dělat CHTĚJÍ!

Myslím, že v tom je ten klíč: dělejme to, v čem jsme dobří a co dělat chceme! Pak budeme mít své vnitřní motivace dost!

Jak k takové ztrátě motivace může dojít?!

Myslím, že zcela nejdůležitějším faktorem je čas, po který opakovaně něco nastává, nebo naopak nenastává.

Uvedu zcela typický příklad: nastoupila jste do nové práce a snažíte se o sto šest, abyste ukázala, jak jste dobrá. Samozřejmě, že čekáte za svoji píli a aktivitu uznání! Bác! Ono nepřijde. Nepřijde poprvé, podruhé, zatím se pořád držíte a promýšlíte, co vylepšit, ale když nepřijde ani po stopadesáté, tak už toho na vás začne být moc.

Začínáte se cítit unaveně, nepochopeně, neoceněně a začnete si říkat, proč to vlastně děláte, proč se vlastně máte snažit, když to v lepším případě stejně nikdo neocení, v horším se to ještě obrátí proti vám.

Ztratit motivaci však nemusíme jen v práci, může nás to potkat i v podnikání, ve vztahu k partnerovi …

Nejhorší je, když ztratíme motivaci k pobývání na této planetě! 🙁 To už jde opravdu o pořádný průšvih! V tom případě doporučuji obrátit se na odbornou pomoc. Já se zaměřím na ztrátu motivace v oblasti podnikání.

Jak se opětovně „nakopnout“ do podnikání?

Předpokládám, že podnikáte v oblasti, kterou jste si samy vybraly, která vás těšila a ve které jste viděly smysl. Pokud ne, tak se do ní ani nepokoušejte „nakopnout“. V takovém případě je na čase si přiznat, že to nechcete dělat a vydejte se na cestu, která vás bude těšit. Ono totiž „stokrát nic umoří vola“ a tam, kde nechcete být, to nastane mohem rychleji!

Máte-li pocit, že ztrácíte motivaci v oboru, který milujete, mám pro vás 3 rady:

Vraťte se ke kořenům

Projděte si své pocity, sny, záměry, které jste měla při vstupu do podnikání. Ideální je, máte-li je sepsány ve formě jasně definovaného CÍLE, jak radíme v e-booku zdarma s názvem 3IMPERATIV – kouzelné slovo pro úspěšné podnikání.

Znát svůj CÍL není důležité jen proto, abychom věděly, kam jdeme; ale i proto, abychom se k jeho definici mohly vrátit, když se začneme ztrácet v moři pochybností.

Pročtěte si TEĎ své poznámky, které jste si udělaly při plánování podnikání. Zavřete oči, zasněte se a vybavte si pocity, jaké jste při plánování měly. Vraťte se v duchu do té doby, jistě pocítíte to počáteční nadšení, které vám pomůže s „nakopnutím“ k dalšímu vašemu konání.

V případě, že CÍL podnikání nikde napsaný nemáte, posaďte se a v klidu si sepište své myšlenky NYNÍ!

Udělejte změnu

Zamyslete se nad svým podnikáním a najděte něco, nebo někoho, kdo vás:

  • zlobí
  • zdržuje
  • energeticky vysává

Stav ztráty motivace může souviset s někým/něčím, co vás v rámci vašeho podnikání často zlobí, unavuje, vysává z vás energii, hatí vaše představy a plány. Pokud něco/někoho takového najdete, je potřeba se s tím/ním rázně vypořádat.

I když máte pocit, že nic/nikdo takový kolem vás není, přesto najděte něco, co změníte. Změna vás osvěží a pomůže opět nastartovat vaše nadšení.

Věnujte se pravidelně fyzické aktivitě

I když máte pocit, že na nic nemáte čas, zařaďte do svého rozvrhu fyzickou aktivitu, která vám dělá radost – choďte plavat, běhat, cvičte jógu. Klíčová je pravidelnost! I kdyby to bylo jen 10 minut denně, kdy budete stát na hlavě :-), tak si najďete čas opravdu každý den. Žádné výmluvy! Věřte, že vaše duše i tělo se vám odvděčí!

Slovo na závěr

Ztráta motivace v podnikání není nic neobvyklého. Každý má občas pocit, že je toho na něj hodně a že to všechno možná nemá vůbec smysl. Důležité je si tuto situaci uvědomit a i když se v ní občas „porochníme“, je potřeba jít dál!

Nebuďme na sebe přísné! Dejme si čas a opět vyražme, stojí to za to! 🙂

Vaše

Hana M. Stejná

Hana Marie Stejná
Projektovou manažerkou je snad už od narození. Díky radám ze Světa řízení projektů podporuje v rozletu začínající podnikatelky, asistentky a manažerky. Je zakladatelkou Školy podnikavých žen. Pár slov o zakladatelce Školy podnikavých žen najdete ZDE>> Je autorkou jedinečné Příručky začínající podnikatelky, která všem budoucím podnikatelkám pomáhá připravit jejich podnikatleský sen! Příručku začínající podnikatelky najdete ZDE >> Je autorkou e-booků ZDARMA, které pomáhají začínajícím podnikatelkám, asistentkám a manažerkám na cestě za svým úspěchem. Odkaz na e-booky ZDARMA najdete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů