Zvládneme to aneb Jak na těžkou dobu nouzovou?

Ještě před vyhlášením nouzového stavu jsem občas měla pocit, že by bylo možné můj podnikatelský život přirovnat k brodění se hlubokým sněhem, kdy jediná změna je v počasí, které právě probíhá. Občas svítí sluníčko, občas zuří vánice, ale hluboké závěje, ve kterých se namáhavě lopotím, přetrvávají.

10. 3. 2020 v dopoledních hodinách vláda oznámila uzavření škol a já ihned začala realizovat plán online výuky jógy v rámci projektu HIPPO YOGA. Připadala jsem si na něj vnitřně připravena, i když ještě toho rána, kdy jsem vezla své děti do školy, jsem neměla tušení, že se do cvičení online vůbec někdy pustím!

Školy byly uzavřeny v úterý a my už ve středu cvičily živě a měly vymyšlen celý koncept. JAK JE TO MOŽNÉ?

Nyní o 3 týdny později ťukám do noťasu tento článek a promýšlím, jak Vám celou situaci co nejlépe podat, aby Vám byla k užitku. Žasnu nad tím, kolik činností v životě uděláme, když jen tak cítíme, že bychom se jim měli věnovat, ale nevíme, kdy je zúročíme.

Co mně nejvíce pomohlo?

Vše, co MNĚ pomohlo tak rychle nastavit úplně jiný systém výuky, začalo už v roce 2017. Po odchodu ze služeb u paní poslankyně jsem se ocitla ze dne na den bez práce a přihlásila se na kurz Podnikání z pláže u Stáni Mrázkové /nyní Stiborové/. Byla to pro mě velmi temná doba – období, ve které jsem cítila, že mohu světu mnoho nabídnout, ale nikdo o mě neví!

Díky poznatkům „z plážovky“, jak se Stániným kurzům také říká, jsem si vytvořila web pro Školu podnikavých žen a naučila se orientovat v online prostoru i v oblasti reklamy na Facebooku.

Dalším střípkem do mozaiky byl nápad mojí kolegyně-lektorky Monči. Na podzim roku 2019 jsme se radily, jak obsah našich kurzů v rámci projektu Jóga ve školách co nejvíce přiblížit rodičům, kteří je platí. Monča mě seznámila s prostředím Google Classroom, do kterého jsme od letošního února začaly ze všech lekcí jógy rodičům vkládat informace, čemu jsme se na hodině věnovaly, co mají děti za domácí úkol 😊 a přikládaly i fotky a videa.

Když tedy v polovině března byly uzavřeny školy, bylo mi jasné, že je potřeba rychle reagovat a změnit kontaktní výuku na online. Věděla jsem, že výuku v online prostoru realizuje např. agentura Ámos, která pomáhá dětem při přípravě na přijímací zkoušky.

Jak už jsem zmiňovala výše, já osobně bych se do této formy asi jen tak nepustila. Jednak se moc ráda s lidmi setkávám osobně a jednak jsem měla pocit, že to musí být strašně náročné a já na to nemám čas. Jenže pak se situace ze dne na den změnila a já musela reagovat a neměla čas řešit, jestli čas mám. 😊

Nechci se tvářit jako děd Vševěd, že bych už 10.3. věděla, že budou školy zavřené tak dlouho a zavřou se i jógová studia, fitka atd. Online systém jsem nastavila, protože jsem nechtěla, aby naši jogínci přišli, byť o jedinou lekci.

Posledním střípkem do mozaiky bylo rozhodnutí, co a jak natáčet. Dcera Barča mi poradila Instagram, v rámci, kterého je možné dělat živá vysílání, ta uložit do příběhu, kde jsou k dispozici 24 hodin.

Jak to tedy děláme?

Nastavila jsem systém, díky kterému každý všední den na instagramu hippoyoga cvičíme živě pro všechny zdarma, což beru, že alespoň trošku pomáháme v této těžké době a samozřejmě jako reklamu našich aktivit.

Pro jogínky ze škol, kteří mají zaplaceno, tato videa ukládáme do Google Classroom, kde je mají k dispozici dlouhodobě. Dále do záznamu natáčíme školní lekce tak, jako kdybychom se všichni potkávali ve školách a studiích.

Nezapomínáme ani na naše dospělé jogínky ze studia, pro které natáčíme ještě další lekce zaměřené na „dospěláckou“ jógu. Všichni, kteří mají zaplacen tento semestr, mají k dispozici vše. Takže nakonec mají všichni více jógy než před nouzovým stavem! 😊

Co bude dál?

Je mi jasné, že nemáme vyhráno. Ta velká finanční krize nejspíše teprve přijde. I když už nouzový stav pomine, všichni budeme mít méně peněz a budeme více šetřit.

Ještě před nouzovým stavem a touto šílenou situací byli rodiče, kteří chtěli své děti přihlásit do našich kurzů, ale kurzovné pro ně bylo příliš vysoké. Zjišťovala jsem možnosti dotací a podpory např.i ze strany Sazky, nic z toho zatím neklaplo. Budu na této myšlence pracovat dál, ale osobně se nejraději spoléhám na sebe.

Od začátku prázdnin otevřeme nové online lekce pro děti i dospělé, které budou levnější, než ty klasické ve školách a studiích. Bude to tedy cesta i pro ty, kterým záleží na zdravém vývoji svém i svých dětí, ale mají k dispozici skromný rozpočet.

A co jsem Vám vlastně chtěla dnešním článkem sdělit?

Nebojme se změn: už naše prababičky říkaly, že štěstí přeje připraveným. Zkusme vydržet a promýšlejme, jak tuto těžkou situaci přežijeme a vyjdeme z ní silnější. Každá krize jednou skončí!

Myslím na Vás, opatrujte se a podporujme se navzájem! My Vám na našem Instagramu hippoyoga nabízíme cvičení zdarma.

Na fb najdete různé možnosti, jak se zapojit do aktuálního dění, zapojte se, společně to zvládneme! 😊

Vaše Hana-Marie

Hana Marie Stejná
Projektovou manažerkou je snad už od narození. Díky radám ze Světa řízení projektů podporuje v rozletu začínající podnikatelky, asistentky a manažerky. Je zakladatelkou Školy podnikavých žen. Pár slov o zakladatelce Školy podnikavých žen najdete ZDE>> Je autorkou jedinečné Příručky začínající podnikatelky, která všem budoucím podnikatelkám pomáhá připravit jejich podnikatleský sen! Příručku začínající podnikatelky najdete ZDE >> Je autorkou e-booků ZDARMA, které pomáhají začínajícím podnikatelkám, asistentkám a manažerkám na cestě za svým úspěchem. Odkaz na e-booky ZDARMA najdete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů